ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI YAPILDI

Programımız 20 Mart 2013 Çarşamba günü, Çanakkale’ de destan yazarak Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm Dünya’ ya gösteren Aziz Şehitlerimizin ruhu için İkindi Namazı öncesinde Aziz Mahmud Hüdai Camiinde okunan Mevlidi şerif ile başlamıştır.

Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde saat 19:00’ da Aziz Şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın arkasından, Dernek Genel Başkanımız Ahmet EMRE açılış konuşmasını yaptı.

Ahmet EMRE bu gün, Çanakkale Zaferinin 98. yılını kutlamak ve bu zafer uğrunda can veren kahraman şehitlerimizi anmak için toplandık, Çanakkale zaferi inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Bu tarih, Türk kahramanlık tarihinin en gurur verici ve en parlak sayfalarından biridir. Her yönüyle bir maneviyat hazinesi olan bu harp, hem Türk askerinin cesaretini ve gücünü, hem de Türk milletinin fedakârlık ve imanını bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir. Millet olarak tarihimizde çok önemli dönüm noktaları olup, Çanakkale Zaferi de milletimizin tarihinde tartışılmaz bir dönüm noktasıdır. Bir milletin döküldü tükendi sanıldığı bir anda, bir millet dünyanın en donanımlı ordularını Çanakkale'de kesin yenilgiye uğratmıştır dedi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’ un Çanakkale Şehitlerine şiirinden mısralar da okuyan Ahmet EMRE 12 Mart 2013 de kabulünün 92. Yılını kutladığımız İstiklal Marşımız tekrar Türk Milletine kutlu olsun. Allah bir daha Ülkemize ve Milletimize İstiklal Marşı yazdırmak nasip etmesin diyerek, Milli şairimizi ve Çanakkale şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor;  tüm destan kahramanlarının aziz hatıraları önünde eğilmeyi şeref addediyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun! Diyerek sözlerini tamamladı.

Dernek Genel Başkanımız Ahmet EMRE konuşmasını yaptıktan sonra gelen telgraflar okunmuştur. Programımıza Eskişehir Milletvekilleri Kazım KURT ve Salih KOCA, AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Bülent TURAN, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ ile Milli Eğitim Bakanı ve Eskişehir Milletvekili Nabi AVCI da programımıza telgrafları ile katılmıştır.

Arkasından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet TOPAL “Çanakkale Zaferi” ve “Siz Hiç Ölmek İçin Can Atan Asker Gördünüz mü?” konulu Konferansını sundu.

Daha sonra; Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosu, Sivrihisarlılara iki saat boyunca coşkulu bir müzik şöleni yaşattı.

Koronun ardından, ESOGÜ Sivrihisar MYO Öğrencilerinin “Kınalı Hasan Tiyatro Gösterisi” katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Çanakkale Şehitlerini Anma Programımız büyük ilgi görmüş olup, Koro ve Tiyatro gösterileri dakikalarca ayakta alkışlanmıştır.

Sivrihisar’ da bu tür etkinliklerin sürekli yapılmasını umar, emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederiz.

 

Etkinlik Takvimi

loader