SİVRİHİSAR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 92. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

 

Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıl dönümü 20 Eylül 2013 Cuma günü yoğun bir programla kutlanmıştır.

Hükümet meydanında yapılan resmi törenlere katılımlarımızın arkasından;

Mızrak gibi yükselmiş dağlarımızın eteğinde bulunan, üç pınar çeşmesinin yanında odun ateşinde usta ellerde pişmeye hazırlanan köy bulguru ineceği midelere vereceği şifanın saatini beklerken, Aziz Şehitlerimizin ruhu için İkindi Namazı öncesinde Aziz Mahmud Hüdai Camiinde Mevlidi şerif okutturulmuştur.

Mevlidi şerif sonrasında halk yavaş yavaş şadırvan meydanında toplanmaya başlamış olup, bulgur pilavının vaz geçilmez ustaları Ahmet Koç ve Soner Tombak tarafından yapılan pilav saat 18:30 da şadırvan meydanına getirilerek halka ikram edilmiştir. Gösterilen yoğun ilgi şadırvan meydanını ve Sivrihisar’ı bayram yerine çevirmiştir.

Bulgur pilavı ve ayran ikramı sırasında kararan havanın arkasından, havai fişek ve dilek balonu gösterileri şehrimizin neşesine neşe katmıştır.

Daha sonra; meşaleler, gaz lambaları, halkın kendi yaptığı tenekelerden meşaleler, çakmaklar ve mumlarla şadırvan meydanından başlayarak fener alayı yapılmıştır. İlk, orta, lise ve Üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin, ev hanımlarının, işçilerin, memurların, esnafların, siyasi parti başkan ve yöneticilerinin, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticilerinin, bastonlarla yürüyen teyzelerin ve 80 yaşını aşmış dedelerin yanında çok sayıda halkın katılımlarıyla, caddelerde yürüyerek ve marşlar söylenerek yapılan fener alayı Sivrihisar’ı ayağa kaldırmıştır.

Tekrar şadırvan meydanında bitirilen fener alayının arkasından dernek başkanımız Ahmet EMRE kısa bir konuşma yapmıştır. Konuşmasında, Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yılı tekrar hepimize kutlu olsun diyerek, bu kutlu günü yaşayan, yüreğinde hisseden, etkinliklerimize katılan ve destek verenlere, emeği geçenlere, katkıda bulunanlara ve sesimize ses olanlara bir kez daha teşekkür ederek, sonsuz şükranlarını sunmuştur. Hükümet meydanında bir gün önce yapılan 19 Eylül Gaziler günü anma programına da katılan dernek başkanımız Ahmet EMRE, Gazilerimizle birlikte Askeri gazinoda öğle yemeği yediklerini ve Gazilerimizi de unutmadıklarını sözlerine eklemiştir. Bu vesileyle tüm Gazilerimizin Gaziler gününü kutlayarak, hakkın rahmetine yürüyen gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor;  ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda fayda sağlayan tüm destan kahramanlarının aziz hatıraları önünde eğilmeyi şeref addediyoruz dedikten sonra, Ruhları şad, mekânları cennet olsun! Diyerek sözlerini tamamlamıştır.

 

Etkinlik Takvimi

loader