Sivrihisar halkının en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım da arpa, buğday, nohut, mısır, haşhaş, şeker pancarı, soğan, patates v.b. , Hayvancılık da sığır, koyun ve keçi yetiştiriciliği yapılmakta olup, ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Kümes hayvancılığı ve bölge ikliminin yetiştirdiği diğer her türlü tarım ürünleri ise belde halkının kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılmaktadır.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Halkın %80’i tarım ve hayvancılıkla, geri kalanı da Küçük Sanat ve Ticaretle uğraşmaktadır. İlçemiz hudutları içerisinde 2.984.986 dekar araziden çeşitli hububat, çeşitli sebze ve şeker pancarı yetiştirilmekte olup, sebzecilik gelişme aşamasındadır.

İlçemizde 33 adet tarımsal amaçlı kooperatif bulunmaktadır. Bunlardan 26 adedi sulama kooperatifi, 7 adedi tarımsal kalkınma kooperatifidir. Bölgemiz hayvancılığından istenilen miktarda verim sağlanabilmesi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Bunların başında ırk ıslahı, suni tohumlama çalışmaları gelmektedir.

Meyve yetiştiriciliğinde elma, armut, erik, ceviz, kayısı, vişne, kiraz, asma ve bağ üzümü ekonomiye katkı sağlayacak derecede, bölge ikliminin yetiştirdiği diğer her türlü meyveler ise İlçe halkının tüketimine yetecek şekilde yapılmaktadır.

Sebze yetiştiriciliğinde domates, biber, patlıcan v.b. halkın tüketimine yetecek şekilde yapılmaktadır.

İlçemiz ekonomik anlamda bugün oldukça gelişmiş bir durumdadır.